|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Plate Type: | Gravure Printing |
| Color & Page: | Multi-Colour |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Yiwu sunmeta 3D sublimation vacuum heat transfer press machine | |
| Specification | |
| Name | 3Dsublimation vacuum heat transfer press machine |
| Brand | Sunmeta |
| Model | ST-3042 |
| Suit | Heat press print all kinds of mugs, phone cases,glass,crystals, plates, rock photos, textile, metal or curved shaped products,etc. |
| Material | Eco-friendly, high temperature resistant |
| USC Format | 300*420*110mm / 11.8*16.5*4.3inch |
| Voltage (V) | 220/110v |
| Power (w) | 2600W |
| Upper heating | 1300W |
| Down heating | 1300W |
| Temperature range(ºC) | 0-399 |
| Time rang (S) | 1-600 |
| Maximum vacuum | -640mmHg |
| Vacuum Flow | 33L/Min |
| Volume | 0.15CBM |
| Warranty | One year |
| Color | Red/Black/White |
| Package measurement | 705*625*400mm / 27.8*24.6*15.7inch |
| G.W.: | 25kg |
