|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Sublimation |
| Plate: | Lithography Printing |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Description
<What is the 3D sublimation machine ?>
The 3D vacuum sublimation heat transfer press machine is a multifunctional and intelligent machine that specially heat press images on the sublimation produts.It is original design and are patented. With a variety of fixtures, it can produce different products.You can heat press any pictues you require .The image on the products is vivd and beautiful.
| Yiwu sunmeta 3D sublimation vacuum heat transfer press machine | |
| Specification | |
| Name | 3Dsublimation vacuum heat transfer press machine |
| Brand | Sunmeta |
| Model | ST-3042 |
| Suit | Heat press print all kinds of mugs, phone cases,glass,crystals, plates, rock photos, textile, metal or curved shaped products,etc. |
| Material | Eco-friendly, high temperature resistant |
| USC Format | 300*420*110mm / 11.8*16.5*4.3inch |
| Voltage (V) | 220/110v |
| Power (w) | 2600W |
| Upper heating | 1300W |
| Down heating | 1300W |
| Temperature range(ºC) | 0-399 |
| Time rang (S) | 1-600 |
| Maximum vacuum | -640mmHg |
| Vacuum Flow | 33L/Min |
| Volume | 0.15CBM |
| Warranty | One year |
| Color | Red/Black/White |
| Package measurement | 705*625*400mm / 27.8*24.6*15.7inch |
| G.W.: | 25kg |

| Order Process | |
| Made-in-China.Com | · send inquiry · communicate · confirm order · after-sales service · long term cooperation |
| Contact directly | · Sales: Ms. Kelly · MOB:+8615868938119 |
| Payment ways | · Western Union/TT · 100% T/T before shipment |
| Shipping ways | · Small quantity:FedEx, UPS, DHL, TNT, EMS, etc. · Large quantity:By sea or by plane. |
If you have any needs or questions, please contact with me.