Freesub Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer (ST-3042)
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer |
| Plate: | Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer |
Gold Member Since 2015
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2014-09-05
Number of Employees
45
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ST-3042
- Structure
- Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer
- Color & Page
- Multi-Colour Printing Press
- Species
- Intermittent
- Printing Speed
- Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer
- Size
- 300*420mm
- Color
- Black, Silver, Red
- Transfer Item
- Mug, Glass, Rocks, Phone Case
- Warranty
- 1 Year
- Time Rang (S)
- 1-600s
- Export Markets
- Global
- Temperature Range(°c)
- 0-399
- Profile
- Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer
- Place of Origin
- Yiwu
- Transport Package
- Individual Color Box and Exported Carton
- Specification
- CE
- Trademark
- Freesub
- Origin
- Yiwu, Zhejiang
- HS Code
- 8443399000
- Production Capacity
- 3000set/Month
Product Description
Description
<What is the 3D sublimation machine ?>
The 3D vacuum sublimation heat transfer press machine is a multifunctional and intelligent machine that specially heat press images on the sublimation produts.It is original design and are patented. With a variety of fixtures, it can produce different products.You can heat press any pictues you require .The image on the products is vivd and beautiful.
Certifications

Why Choose Us
Brand influence
Perfect after-sales system
Professional order tracking
Product quality that can be controlled
Stable and efficient supply capability
One stop shopping
First hand factory price
Your best choice:Yiwu Sunmeta Technology Co., Ltd
· Company Information:
Yiwu Sunmeta Technology Co., Ltd located in Yiwu's largest Pioneer Park- Beiyuan
Technology Pioneer Park.As a company of assembling and manufacturing type specialized in high-end machine development and design, introduced by Yiwu Technology Bureau.
Since its establishment, Sunmeta Technology has been committed to the development of sublimation machine automation, 3D transfer film, and already designed several popular models selling good at home and abroad.
· Company advantage:
Original manufacturer, one-stop sublimation supplier.
Our machine have own CE certificate and patents.
Continually research and design new patent sublimation machine independently.
Factory is located in Yiwu-connenient for export, close to Ningbo and Shanghai Port.
<What is the 3D sublimation machine ?>
The 3D vacuum sublimation heat transfer press machine is a multifunctional and intelligent machine that specially heat press images on the sublimation produts.It is original design and are patented. With a variety of fixtures, it can produce different products.You can heat press any pictues you require .The image on the products is vivd and beautiful.
| Yiwu sunmeta 3D sublimation vacuum heat transfer press machine | |
| Specification | |
| Name | 3Dsublimation vacuum heat transfer press machine |
| Brand | Sunmeta |
| Model | ST-3042 |
| Suit | Heat press print all kinds of mugs, phone cases,glass,crystals, plates, rock photos, textile, metal or curved shaped products,etc. |
| Material | Eco-friendly, high temperature resistant |
| USC Format | 300*420*110mm / 11.8*16.5*4.3inch |
| Voltage (V) | 220/110v |
| Power (w) | 2600W |
| Upper heating | 1300W |
| Down heating | 1300W |
| Temperature range(ºC) | 0-399 |
| Time rang (S) | 1-600 |
| Maximum vacuum | -640mmHg |
| Vacuum Flow | 33L/Min |
| Volume | 0.15CBM |
| Warranty | One year |
| Color | Red/Black/White |
| Package measurement | 705*625*400mm / 27.8*24.6*15.7inch |
| G.W.: | 25kg |
Certifications

Why Choose Us
Brand influence
Perfect after-sales system
Professional order tracking
Product quality that can be controlled
Stable and efficient supply capability
One stop shopping
First hand factory price
Your best choice:Yiwu Sunmeta Technology Co., Ltd
· Company Information:
Yiwu Sunmeta Technology Co., Ltd located in Yiwu's largest Pioneer Park- Beiyuan
Technology Pioneer Park.As a company of assembling and manufacturing type specialized in high-end machine development and design, introduced by Yiwu Technology Bureau.
Since its establishment, Sunmeta Technology has been committed to the development of sublimation machine automation, 3D transfer film, and already designed several popular models selling good at home and abroad.
· Company advantage:
Original manufacturer, one-stop sublimation supplier.
Our machine have own CE certificate and patents.
Continually research and design new patent sublimation machine independently.
Factory is located in Yiwu-connenient for export, close to Ningbo and Shanghai Port.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 3D Vacuum Sublimation machine
- Freesub Sublimation Custom Coffee Mugs Heat Transfer (ST-3042)
Related Categories
Hot Searches
- Heat Printing Machine Factories
- Transfer Printing Machine Factories
- Heat Transfer Printing Machine
- Transfer Printing Factories
- Sublimation Transfer Printing
- Sublimation Heat Transfer Product
- Heat Press Transfer Printing Machine
- Sublimation Transfer Printing Machine
- Sublimation Transfer Press
- Custom Coffee Mugs Bulkbuy
More